تهران ، خ پاسداران ، اول فرمانیه (لواسانی) ، ساختمان پزشکان (241) فرمانیه ، طبقه سوم ، واحد 9 +98 21 2280 1150 +98 21 2611 8110 info@drsadatmansouri.com شنبه تا چهارشنبه ساعت 4 الی 8 بعد از ظهر

جراحی تومور (سرطان) معده

Editor's Choice

فیلم عمل جراحی برداشتن بخشی از معده به دلیل تومور GIST توسط دکتر مجید سادات منصوری

 

{tab title="پخش سریع برای کاربران داخل ایران" align="center" mainclass="clr-tabs"}

{tab title="پخش سریع برای کاربران خارج ایران" align="center"}

{/tabs}

Editor's Choice

جیست (GIST) یا تومورهای مزانشیمال دستگاه گوارش، یکی از شایعترین تومورها است که بیشتر در معده متظاهر می‌شود.

GIST درواقع مخفف حروف اول عبارت: Gastro Intestinal Stromal Tumor می‌باشد که معمولا در زیر مخاط و از بافتهای زمینه‌ای یا عضلانی معده نشات می‌گیرند و به آرامی رشد می‌کنند و هرگز منشا مخاطی ندارند. در غالب موارد این تومورها خوش خیم هستند و به‌ندرت میل به بدخیمی پیدا می‌کنند اما درصورتی که برداشت آنها بطور ناقص انجام شود امکان عود تومور و رشد بیشترآن وجود دارد.

شیوع ۲۵ درصدی آن حاکی از میزان بالای ابتلای جامعه به این تومور است که البته درخیلی از موارد بدون علامت است. در مواردی که تومور GIST، علامت دار می‌شود غالبا با تابلوی خونریزی گوارشی از بالا خودنمایی می‌کند. به‌ندرت درد معده و گاهی گیرکردن غذا خصوصا در زمانی که تومور در ناحیه مدخل ورودی معده جاگرفته باشد نیز دیده می‌ شود.

از آنجا که GIST از سایر تومورهای زیرمخاطی در معده قابل تشخیص نیست لذا باید تومورهای بالای ۲ سانتیمتر را حتما برداشت و برای بررسی آسیب شناسی ارسال نمود. اصول جراحی تومور GIST مبتنی بر برداشت کامل آن با حاشیه سالم است. هیچ نیازی به برداشت بخش عمده معده و یا غددلنفاوی ناحیه ای نیست. حتما باید دقت نمود تا بافت تومور درحین آزادکردن آن از بافتهای مجاور، پاره نشود چون میتواند منجر به بذرافشانی و انتشار سلولها بداخل حفره شکمی شود.

برداشتن تومور GIST به‌روش لاپاراسکوپی در مواردی انجام میشود که تومور زیر ۵ سانتیمتر باشد و در مواردی که تومور بیش از ۵ سانتیمتر قطر داشته باشد، در صورتی میتوان اقدام بروش جراحی با لاپاراسکوپ نمود که اصول ایمنی جراحی و محفوظ نگه داشتن تومور از ریسک پارگی رعایت گردد. انوکلوآسیون یا درآوردن قلفتی تومور جیست از داخل بافت، تنها درصورتی انجام میشود که محل تومور در جای نامناسب یا در مجاورت اسفنگتر پائینی مری و یا دریچه ورودی معده باشد. در مواردی که احتمال خونریزی یا سوراخ شدگی و بازشدن تومور جیست در حین جراحی وجود داشته باشد انجام یکدوره درمان کوتاه مدت با ایماتینیب (lmatinib) قبل از انجام جراحی توصیه می‌شود.

فیلم عمل جراحی ساب توتال گاسترکتومی
Editor's Choice

فیلم عمل جراحی ساب توتال گاسترکتومی توسط دکتر مجید سادات منصوری

 

{tab title="پخش سریع برای کاربران داخل ایران" align="center" mainclass="clr-tabs"}

{tab title="پخش سریع برای کاربران خارج ایران" align="center"}

{/tabs}

بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي لاله
انجمن جراحان درون بین ایران
پرتال جراحان ایران
انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران
سازمان نظام پزشکی
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی شهید بهشتی
Royal College of Surgeons of Hull
Society of American Gastrointestinal and Endoscopic Surgeons
International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders
بیمارستان نیکان
بیمارستان یاس سپید تهران
بیمارستان نور افشار
بیمارستان پارسیان
بیمارستان پارس
بیمارستان فرمانیه
Slider