تهران ، خ پاسداران ، اول فرمانیه (لواسانی) ، ساختمان پزشکان (241) فرمانیه ، طبقه سوم ، واحد 9 +98 21 2280 1150 +98 21 2611 8110 info@drsadatmansouri.com شنبه تا چهارشنبه ساعت 4 الی 8 بعد از ظهر

درد ناحیه گردن و شانه پس از عمل جراحی لاپاراسکوپی

(10 Votes)
درد ناحیه گردن و شانه پس از عمل جراحی لاپاراسکوپی

بعد از عمل جراحی لاپاراسکوپی ، بیمار تا دو الی سه روز درد خفیف تا متوسطی را در ناحیه گردن و شانه تجربه میکند .

این درد درحالت نشسته یا راه رفتن ، کمتر و یا از بین میرود اما در وضعیت خوابیده بیشتر می شود.

علت این اتفاق را اینگونه می توان تحلیل کرد که :

در لاپاراسکوپی ، برای دیدن احشاء داخل شکم ، باید شکم را به کمک گاز کربنیک ( دی اکسید کربن ) به آرامی و با سرعت ۱ تا ۲ لیتر در دقیقه ازهوا پر نمود تا به فشار حداکثری ۱۳ تا ۱۵ میلیمتر جیوه برسد . دراین لحظه سرعت جریان هوا بطور اوتوماتیک کاهش می یابد و تا رسیدن فشار به حدود ۱۳ متوقف می شود . با هر ورود و خروج وسیله از طریق تروکارهای لاپاراسکوپی که البته مجهز به دریچه های یکطرفه خودکار هستند ، ممکن است مقدار کمی از این هوا خارج شود و فشار داخل شکم از ۱۳ کاهش یابد که بلافاصله دستگاه اینسو فلاتور یا همان دمنده هوا دوباره بطور خودکار گاز کربنیک را به داخل شکم وارد می کند و فشار را در همان حد ۱۳ تا ۱۵ نگه می دارد . این فشار ثابت در حین لاپاراسکوپی موجب اتساع یا کشش عضلانی جدار شکم ونیز عضله دیافراگم می شود و نتیجه آن درد یا احساس کوفتگی عضلانی در ناحیه تمام شکم و انتشار درد عضله دیافراگم به شانه ها در دوره پس از بهوش آمدن می گردد .

هرچه زمان عمل طولانی تر باشد و هر چه عضلات شکمی سفت تر باشد این اتفاق بیشتر آزار دهنده است .

در خانمهایی که چند بار حاملگی و زایمان داشته اند بدلیل شلی ماهیچه های شکم وانعطاف پذیری بیشتر ، درد عضلانی جدار شکم و شانه درآنها کمتر و یا با شدت خفیفتر دیده می شود . چنانچه سرعت پرشدن هوا درشکم درابتدای لاپاراسکوپی، زیاد و ناگهانی باشد ، این کشش عضلانی و درد شانه نیز بیشتر خواهد بود .

در افراد مسن و یا کسانی که قدرت انقباضی عضله قلبشان بدلیل ضایعه قلبی کاهش یافته است باید دقت نمود که هم سرعت جریان هوا ( فلو ) و هم فشار نهائی هوا در داخل شکم از حد مجاز خارج نشود تا میزان بازگشت خون به قلب کاهش نیابد و خللی در عملکرد قلب درحین لاپاراسکوپی ایجاد نشود .

بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي لاله
انجمن جراحان درون بین ایران
پرتال جراحان ایران
انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران
سازمان نظام پزشکی
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی شهید بهشتی
Royal College of Surgeons of Hull
Society of American Gastrointestinal and Endoscopic Surgeons
International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders
بیمارستان نیکان
بیمارستان یاس سپید تهران
بیمارستان نور افشار
بیمارستان پارسیان
بیمارستان پارس
بیمارستان فرمانیه
Slider